CheckHub

Yardım

CheckHub yeni nesil bir alışveriş platformudur. Özellikle ikinci el alışveriş sektöründe yaşanan "güven" sorununa çözüm getirmek için hayata geçen CheckHub, fiziksel ürün kontrolü yaparak hem alıcıyı hem de satıcıyı %100 güven altına alarak eşsiz bir alışveriş deneyimi yaşatmaktadır.

CheckHub alışveriş sistemi ürünlerin fiziksel, yazılımsal ve donanımsal olarak kontrol edilmesine dayanır. Satıcı ürününü CheckHub'a göndererek seçtiği kontrol türüne göre ürün kontrolü yaptırarak kötü niyetli alıcılardan, alıcı ise tam olarak istediği ürünü aldığından emin olarak kötü niyetli satıcılardan korunmuş olur

Ürün eklemek için öncelikle CheckHub.net'e üye olmalısınız (ürün eklemek için T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu doğrulamalısınız). Üye olduktan sonra hesabınızda bulunan "Ürün Ekle" seçeneğini seçerek gelen ürün ekleme formunu doldurmalısınız. Formu doldururken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz önemlidir.

- Belirlediğiniz ürün fiyatı alıcı veya takas yapacağınız diğer kullanıcı ile anlaştığınız bir fiyat olmalı. Aksi taktirde diğer kullanıcı tarafından ürününüz reddedilebilir.
- Ürününüz için yapılmasını istediğiniz kontrol türünü seçin. Kontrol türünü belirlerken karşı kullanıcının ürününüz için yapılmasını istediği kontrol türüne ve bilmek istediği bilgilere göre seçim yapmalısınız.
- Yapmak istediğiniz işlem türüne göre "Satış" veya "Takas" seçeneklerinden birini seçin. İşlem süreci bu seçiminize göre şekillenecektir.
- Ürününüzün türüne göre kategori seçimi yapın.
- Ürününüzün markasını seçin. Bu bilgiyi girmezseniz karşı kullanıcı istediği ürün olmadığını düşünerek işlemi reddedebilir.
- Ürününüzün modelini girin. Karşı kullanıcının ürününüzü tam olarak değerlendirebilmesi için model bilgisini doğru girmeniz önemlidir!
- Ürününüzün sahip olduğu seri/imei numarasını girin, bu bilgiyi ürün eline geçinceye kadar karşı kullanıcı göremez. Eğer ürününüz bunlardan birine sahip değilse ilgili alana cep telefonu numaranızı girebilirsiniz.
- Ürününüzün bir faturaya sahip olup olmadığını seçin. Ürün faturası yok ise son 2 aya ait üzerinize kayıtlı elektrik, su faturası veya kredi kartı ekstresini sisteme yükleyin.

Üye olurken sizden istenen bilgilerin güncel ve gerçek bilgiler olduğundan emin olun. Yaptığınız işlemlerde sistemimize kayıtlı iletişim ve adres bilgilerinizin dikkate alınacağını ve ürün gönderimlerimizin bu adrese yapılacağını lütfen unutmayın. Daha sonra iletişim bilgilerinizde bir değişiklik olduğunda bunu en kısa zamanda profilinizden güncelleyin.

Şu an sadece tablet, cep telefonu ve dizüstü bilgisayar ürünlerinde hizmet veriyoruz ancak yakın zamanda farklı ürünlerde de kontrol hizmeti vereceğiz.

Ödemelerinizi kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Kesinlikle evet. Çünkü takas yapan taraflar veya alıcı, CheckHub tarafından yapılan ürün kontrolünden sonra işleme onay vererek alışveriş veya takas işlemi gerçekleştirirler, böylece hiçbir kötü sürprizle karşılaşmazlar.

Alıcı olarak, satın aldığınız ürünün gerçekten de satıcının anlattığı gibi ve tam olarak istediğiniz ürün olduğundan emin olmak ve herhangi maddi veya manevi bir kayıp yaşamamak için böyle bir sisteme ihtiyacınız var.
Satıcı olarak ise sattığınız ürünün değiştirilerek iade edilmesi tehlikesine karşı böyle bir sisteme ihtiyacınız var ve takas işlemlerinde de bu durum geçerli.

CheckHub, ürün satışı veya takası yapan herkesten güvenlik nedeni ile TC kimlik numarası ile cep telefonu numarası doğrulaması istemektedir ve çalıntı ürünle karşılaşılması durumunda ürün sahibinin kişisel bilgilerini yetkili adli mercilerle paylaşmaktadır. Ayrıca CheckHub, faturası olmayan her ürün için ürün sahibinden kendi adına düzenlenmiş kredi kartı ekstresi, elektrik, su veya telefon faturalarından bir veya birkaçını isteme hakkını saklı tutar.

Takas işlemi ürünleri veya CheckHub üzerinden satın alınan bir ürün ilk önce kullanıcı tarafından seçilen kontrol türüne göre CheckHub tarafından kontrol edilerek ürün kontrol raporu düzenlenir ve taraflara sunulur, kullanıcılardan alınan onay sonrası işlem gerçekleşir ve böylece kullanıcıların tanımlanandan farklı bir ürün almasının önüne geçilir.

CheckHub ürün satışı yapmamaktadır, sadece kullanıcıların kendi arasındaki alışverişlerde ürün kontrolü sağlayarak kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bu bağlamda ChecHub'ın herhangi bir ürünü iade alması sözkonusu değildir. Ancak kullanıcıların kendi aralarında iade konusunda anlaşmaları ile birbirlerine ürün iadesi yapması mümkündür ve CheckHub'ın kullanıcılar üzerinde, kullanıcıların da CheckHub üzerinde iade konusunda herhangi bir yaptırımı yoktur.

CheckHub tüm alışveriş ve takas işlemlerinde ürünlerin seçilen kontrol türüne göre kontrolünü yaparak alıcılara sunduğu ürün kontrol raporuna göre işlemleri gerçekleştirir, bu nedenle kullanıcıların aldığı takas veya satış ürününün özelliklerini/bileşenlerini değiştirerek iade etmesi mümkün değildir.

Bir takas işleminde CheckHub tarafından ürünler için oluşturulan kontrol raporunda belirtilen bilgiler sonucu takas taraflarından en az biri, karşı kullanıcıya veya kendisine ait ürünü reddetmesi sonucunda her ürün kendi sahibine tekrar gönderilir ve takas işlemi gerçekleştirilmez. Takas işleminin gerçekleştirilmesi için, her iki tarafın da hem kendi ürününe hem de karşı ürüne son onayları vermeleri gerekmektedir.

Bir takas veya satış işleminde kontrole konu olan asıl ürünün yanında sadece şarj adaptörü, dizüstü bilgisayar ile birlikte fare, kulaklık, kullanım kitapçıkları, sim tablası pini, yedek şarj kablosu, ekran koruyucu film, yedek batarya (powerbank değil), kılıf gibi küçük aksesuarlar gönderilebilir ve bunlar raporda belirtilir ancak bu aksesuarların durumuyla ilgili bir kontrol yapılmaz. Cihaz kutusuyla birlikte olsa dahi cihazla birlikte gönderilebilicek powerbank, ikinci bir telefon, vr gözlüğü, tablet, harici klavye, harici numerik klavye, harici webcam v.b. gibi aksesuarlar gönderilemez. Gönderilmesi durumunda ise gönderen kullanıcıya karşı ödemeli olarak tekrar kargolanır.

Bilgisayarlardan farklı olarak cep telefonu ve tabletler üretildikten sonra taşıdıkları donanım bileşenlerinde ürünü geliştirmeye yönelik kullanıcı tarafından bir değişiklik yapılamamaktadır. Teknik servisler tarafından yapılan arızalı parça değişimleri ise bu kapsam dışında değerlendirilmelidir çünkü teknik servisin yaptığı işlem ürünü geliştirmeye yönelik değil, arızalı parçanın yenisi ile değiştirilerek ürünü eski haline getirmeye yöneliktir. Dolayısı ile marka ve modeli bilinen bir cep telefonu veya tabletin taşıdığı özellikler belli ve herkes tarafından ulaşılabilir olduğundan kontrol sürecinde bunları tekrar belirtmek yerine bu ürünlere ait donanım bileşenlerinin düzgün şekilde çalışıp çalışmadığı bilgisi "Uzman Kontrol" ile kullanıcılarımıza verilmektedir.

CheckHub üzerinden yapılan satış ve takas işlemi sırasında kullanıcılardan alınan son onaylardan sonra ödeme yapacak olan kullanıcıya, ödeme alacak olan kullanıcının sistemde kayıtlı banka hesabı bilgisi CheckHub tarafından gönderilerek ödemesini bu hesaba yapması istenir. Ödeme yapacak olan kullanıcı ödemesini bu hesaba yaparak panelinden "Ödeme Yaptım" butonuna tıklayarak bunu CheckHub'a ve karşı kullanıcıya bildirir. Ödeme alacak olan kullanıcı ise banka hesabında ödemeyi gördükten sonra CheckHub panelinden "Ödeme Aldım" butonuna tıklayarak bunu CheckHub'a ve karşı kullanıcıya bildirir. Ödeme onaylarından sonra ise CheckHub ürünleri yeni sahiplerine gönderir.

CheckHub tamamen güvenli alışverişe odaklanmıştır ve bu nedenle kullanıcıları için güvenlik zaafiyeti yaratabilecek durumlardan kullanıcılarını korumak açısından her ihtimali göz önünde bulundurmaktadır. Bir kullanıcının takas veya satış işlemi sonucu ödeme alması durumunda ödeme yapacak kişi tarafından ödemenin gerçekten alacaklı kişiye yapılmasını garantiye almak için CheckHub üzerinde kayıtlı banka hesabına yapılması şarttır. Örnek vermek gerekirse: ödeme alacak olan bir kullanıcı karşı kullanıcıya kendisi dışında bir başkasının banka hesabı bilgisini vererek ödemeyi bu hesaba isteyebilir ve daha sonra kendisine herhangi bir ödeme yapılmadığını söyleyerek tekrar ödeme isteyebilir ve bu, ödeme yapacak kullanıcı için bir risktir. Aynı şekilde ödeme yapacak olan kullanıcı da ödemeyi bir tanıdığının banka hesabına yaparak kendisine verilen banka bilgisinin bu olduğunu, bu hesaba ödeme yaptığını iddia edebilir ve bu da ödeme alacak olan kullanıcı için bir risktir. Bu risklerden dolayı ödemelerin CheckHub üzerinde kayıtlı banka bilgilerine yapılması gerekmektedir.

Kargo ücretleri kullanıcıların kendisine aittir, CheckHub herhangi bir kargo ücreti ödemeyi taahhüt etmez.

Kargo ücreti ilk bakışta fazla gibi görünebilir ancak bir takas işleminde her kullanıcı iki kez kargo ücreti ödemektedir, bunlar; kendi ürününü CheckHub'a gönderirken ve CheckHub tarafından kendisine gönderilen ürün içindir. Bir takas işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmese bile taraflar yine de iki kez kargo ücreti ödemek durumundadır. Satış işleminde ise satıcı ve alıcı bir'er kez kargo ücreti ödemektedir, bunlar; satıcı ürününü CheckHub'a gönderirken ve CheckHub tarafından alıcıya gönderilen ürün içindir. Bir satış işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmediğinde kargo ücreti ve ürün bedeli alıcıya iade edilir, ürün ise ürün sahibine "karşı ödemeli" olarak gönderilir.

Bir şahıstan ikinci el bir ürün alıyorsanız %100 koruma, aldığınız ürünün size anlatıldığı gibi, eksiksiz ve sizin o ürünü almayı kabul ettiğiniz şekilde size gönderilmesi anlamına gelir. Satıcı için ise ürünü alıcıya teslim ettiği şekilde alıcının kabul etmesi ve herhangi bir itirazda bulunmaması anlamına gelir ki CheckHub her iki taraf için tam da bu hizmeti verir. Satıcı açısından ürünün alıcıya ulaşmasını takiben alıcının ürün özelliklerini / konfigürasyonunu değiştirerek iade etme olasılığı ortadan kaldırılmaktadır. Takas işleminde de bu durumlar her iki kullanıcı için de geçerlidir.

Kullanıcılardan biri alışveriş veya takas işleminden vazgeçerse veya ürünü göndermezse CheckHub'a yapılan ürün bedeli veya takas farkı ödemesi taraf(lar)a iade edilir. Ancak CheckHub'a gönderilen ürünler kontrol edildikten sonra ve taraflara gönderilmeden önce herhangi bir sebeple ürün satışı, alışı veya takas işleminden vazgeçilmesi durumunda ise CheckHub kontrol etme hizmetini yerine getirmiş olduğundan kontrol ücreti iade edilmez. Her halükarda kargo gönderimleri yapılacağından dolayı kargo ücretleri de iade edilememektedir.

Alışveriş veya takas işlemine girdikten sonra ürün sahibinin ürün özelliklerinde yaptığı değişiklik alıcıyı ve CheckHub'ı bağlamamaktatır. Ürün kontrol raporu oluşturulurken, seçilen kontrol türüne, ürünün durumuna ve özelliklerine göre rapor hazırlanmaktadır.

Satın alınan veya takas yapılan bir ürünün CheckHub'a iadesi yoktur. İade ancak ürünün satın alındığı veya takas yapılan kişiye olabilir, bu konuda CheckHub'ın iade almak gibi bir sorumluluğu yoktur. İşlem iptal etmek istendiğinde ise iletişim kısmından konuyu açıklayan bir mesaj gönderilmesi yeterlidir. CheckHub'ın ürünleri kontrol etmesinden sonra gelen iptal isteklerinde kontrol işlemi yapıldığından dolayı kontrol ücretleri iade edilmemektedir ve kargo ücretleri yine ürün sahibine/sahiplerine aittir.

Eklenen bir ürünün özelliklerini değiştirmek ancak ilgili ürün bir işleme girmemişse mümkündür.

Kontrol hizmetinin fiyatları hizmet türüne göre değişmektedir. Buna göre;

Standart Kontrol 40₺
Detay Kontrol 60₺
Uzman Kontrol 80₺

Ayrıca kontrol hizmeti bedeline ek olarak takas işlemlerinde ( ürün sahiplerinden CheckHub'a ve CheckHub'dan ürün sahiplerine gönderim için) ikişer kez , satış işlemlerinde ise ( ürün sahibinden CheckHub'a ve CheckHub'dan alıcıya gönderim için )birer kez kargo ücreti alınmaktadır.

Bu tamamen satın aldığınız veya takas yaptığınız ürünün hangi özelliklerini bilmek istediğinize bağlıdır. Kontrol türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı takip edin.

CheckHub üzerinden işlem yapan her kullanıcıdan TC kimlik ve telefon doğrulamasının yanında faturası olmayan ürünler için kendi adına düzenlenmiş kimlik belgesi ve son iki aya ait elektrik, su ya da telefon faturalarından bir veya birkaçı CheckHub tarafından istenmektedir. Bunun nedeni çalıntı ürünlerle işlem yapılmasının engellenmesidir. Bu önlemlere rağmen böyle bir durumda kötü niyetli kullanıcının kişisel bilgileri resmi kurumların talebi doğrultusunda yetkili mercilerle paylaşılmaktadır.

CheckHub, aracı olduğu tüm alışveriş ve takas işlemlerinde güvenliğe birinci dereceden önem vermekterdir. CheckHub kullanıcılarının herhangi bir çalıntı ürünle karşılaşmaması için caydırıcı önlem olarak böyle bir uygulama yapılmaktadır.

Kargo taşımalarını CheckHub yapmamaktadır ve taşıma sırasında meydana gelen hasar veya kayıp durumlarından kargo firmaları sorumludur. Böyle bir durumda kargoyu taşıyan firma ile iletişime geçilmelidir.

CheckHub ürün satışı yapmamaktadır ve bu yüzden herhangi bir ürün garantisi söz konusu değildir ancak CheckHub kontrol ettiği ürünlerin kontrol raporundaki özellikleri taşıdığını garanti eder.

CheckHub tarafından kontrol edilen ürünlerde daha sonradan meydana gelebilecek arızalardan CheckHub sorumlu değildir. CheckHub ürünlere arıza garantisi vermez, arızalanan ürünler eğer ürün garantisi devam ediyor ise üreticinin sorumluluğundadır, devam etmiyor ise bu, ürünü satan / takas yapan ürün sahipleri arasında çözümlenmesi gereken bir durumdur.

Media Access Control kelimelerinin kısaltmasıdır. Kısaca anlatmak gerekirse ağ kartlarının kimliğidir. Bilgisayarların ağda tanınmasını sağlayan, her bilgisayara özgü olan anahtardır. MAC adresleri üretici firma tarafından wi-fi, ethernet ve bluetooth gibi ağ bağlantısı sağlayan aygıtlara verilen ve fiziksel adres olarak da bilinen benzersiz kimliklerdir. MAC adresi her bilgisayarda farklıdır ve bilgisayarın ağ içerisinde nerede olduğunun tespit edilmesine imkan sağlar ancak sonradan yazılımsal olarak değiştirilebilir. Çalınan bir bilgisayarın bulunabilmesi ancak cihazın orijinal, yani sonradan değiştirilmemiş MAC adresine sahip olması ile mümkündür. Bu nedenle MAC adresi kontrolü önemlidir ve yapılan kontrolde orijinal adres ile aktif olan adresin uyuşması (aynı olması) cihazın çalıntı olup olmadığı hakkında fikir verebilir ancak her kullanıcının MAC adresini değiştirme sebebi farklı olabilir ve bu nedenle MAC adresi değiştirilmiş olan her bilgisayar çalıntı anlamına gelmez.

Bunların dışında aklınızda sorular mı var? Şimdi sormaya ne dersiniz? Hemen iletişim kısmından sorularınızı gönderin, size yardım etmek için buradayız...

  Adres

Yeşiloba Mahallesi 46422 sokak Tekbaş City G Blok No:8 İç Kapı No:2
Seyhan / ADANA

  E-Posta
bilgi@checkhub.net
Sistem Nasıl İşler?